Yeşil Pasaport (Hususi Damgalı Pasaport)

Yeşil pasaport dolaşım hızı oldukça yüksek olan pasaportlardan biridir. Sayıca hatırı sayılır ülkede vize muafiyeti vermesinin yanı sıra pasaport harç bedellerinden de muaftır. Özellikle vize kısmının kulağa şahane geldiğinin farkındayız. Bu sebeple şayet şartları sağlıyorsanız, seyahat amacınız olmasa bile pasaportunuzu alın, elinizin altında bulunsun. 🙂 Yalnız bu pasaportların minimum 6 ay maksimum da 5 yıllık olarak verildiğini de belirtelim. 5 yılın sonunda hala şartları sağlıyor iseniz yenileme için tekrar başvurabilirsiniz.

Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

 • 1, 2 ve 3. derece kadrolarda çalışan devlet memurları veya yine aynı derecelerde çalışan sözleşmeli devlet memurları
 • 1, 2 ve 3. derecelerden emekliliğe ayrılmış ya da görevden çekilmiş devlet memurları ve sözleşmeli devlet memurları
 • Eski TBMM üyeleri
 • Eski bakanlar
 • Büyükşehir il ve ilçe belediye başkanlarına görevleri süresince ve 1.dereceden emekli olmuş belediye başkanları ve eşleri
 • Devlet sporcusu unvanını taşıyan atletler
 • Son 3 yıllık ihracat tutarı, Bakanlar Kurulu’nun belirlediği tutarın üzerinde olan şirket temsilcileri, devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkum olmamaları kaydıyla 2 yıllık bir süre için yeşil pasaport almaya hak kazanırlar. Bakanlar Kurulu’nun belirlediği tutarlar ise son 3 takvim yılı için yıllık ortalama ihracat tutarı;
 1. 1M USD – 10M USD arasında olan şirketlerde 1 yetkili
 2. 10M USD – 25M USD arasında olan şirketlerde 2 yetkili
 3. 25M USD – 50M USD arasında olan şirketlerde 3 yetkili
 4. 50M USD – 100M USD arasında olan şirketlerde 4 yetkili
 5. 100M USD ve üzeri şirketlerde 5 yetkilinin pasaport alma hakkı vardır.

Yeşil Pasaportta Eş ve Çocukların Durumu

 • Eşler: Yeşil Pasaporta sahip kişinin eşi doğrudan yeşil pasaporta hak kazanır. Şayet yeşil pasaport sahibi, bu pasaportu almaya hak kazandığı sırada vefat ederse geride kalan eş yeniden evlenmediği sürece pasaporta hak kazanmaya devam eder. Burada eşler için bir istisna vardır. Şayet ihracat maddesi gereğince pasaporta hak kazanılmışsa, eşler veya çocuklar bu haktan yararlanamazlar. Yani yeşil pasaport alamazlar.
 • Çocuklar: Yeşil Pasaporta sahip bir kişinin varsa çocukları da belirli şartlar altında bu pasaporta hak kazanırlar. Peki nedir bu şartlar derseniz;
 1. 18 yaşın altında olan çocuklar 25 yaşını dolduruncaya kadar
 2. 25 yaşını doldurmamış; ebeveyni ile birlikte yaşayan, evli olmayan, çalışmayan ve öğrenim gören çocuklar 25 yaşını dolduruncaya kadar
 3. Bedensel, zihinsel veya ruhsal engellerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarının düzenlediği sağlık kurulu raporu ile belgelenen, ebeveyni ile birlikte yaşayan, evli olmayan ve çalışmayan çocuklarına yaş sınırına bakılmaksızın yeşil pasaport verilir.

Şayet kız çocukları 25 yaşın altında olsalar dahi evlenirlerse otomatik olarak yeşil pasaport haklarını kaybederler. Ayrıca öğrenim gören çocuklar da öğrenimleri bittiğinde veya çalışmaya başladıklarında yine bu pasaporttan yararlanma haklarını yitirirler.

Yeşil Pasaport Alım Süreci

Aslında yeşil pasaport alım sürecinin bordo pasaporttan hiçbir farkı bulunmadığından burada adımlara kısa kısa değineceğiz. Bordo Pasaport ile ilgili yazımıza tıklayarak adımlar hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinden randevu almak

Pasaport ile ilgili tüm işlemleri nüfus müdürlükleri üzerinden yapacağınızdan randevu almasınız. Randevunuzu kolaylıkla buradan oluşturabilirsiniz.

Pasaport Ücretinin Yatırılması

Yeşil pasaportu bordo pasaporttan ayıran en önemli özelliklerden biri de harç ücretinden muaf olmasıdır. Pasaport alımı için ödenmesi gereken sadece defter bedeli yani 2019 yılı için 133 TL’ dir. Ücretleri aşağıda listesini verdiğimiz bankalardan birine yatırabilirsiniz.

Anlaşmalı Bankalar

Akbank FibaBanka T.C. Ziraat Bankası
Aktifbank Finansbank TurkishBank
Albaraka Türk Katılım Bankası Garanti Bankası Turkland Bank
Alternatif Bank HSBC Bank Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Anadolubank ICBC Turkey Bank A.Ş. Türkiye Finans Katılım Bankası
Arap Türk Bankası ING Bank Türkiye Halk Bankası
BurganBank Kuveyt Türk Katılım Bankası Türkiye İş Bankası
Citibank Odeabank Türkiye Vakıflar Bankası
Denizbank Şekerbank Yapı ve Kredi Bankası

 

Başvuru Evraklarının Temin Edilmesi

Yeşil pasaportu bordu pasaporttan ayıran bir diğer özellik de başvuru evraklarına “Yeşil Pasaport Talep Formu” nun  eklenmiş olmasıdır. Bunun dışında tüm evraklar aynıdır.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evrak Listesi
 1. Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya Geçici Kimlik Belgesinin aslı: : Üzerinde TC Kimlik numarası mutlaka yazmalıdır.
 2. Pasaport defter bedelinin ödendiğine dair dekont : Dekontlar kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
 3.  2 adet biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, fonu beyaz olmalı. Biyometrik fotoğrafın ne olduğunu bilmenize hiç gerek yok. Herhangi bir fotoğrafçıya gidip pasaport için biyometrik fotoğraf çektireceğinizi söylediğinizde onlar formatını zaten biliyor oluyorlar. Çok sorulan sorulardan biri de “vesikalık olmaz mı?” Ne yazık ki olmaz sevgili okur, illa ki biyometrik olmalı. 🙂
 4.  18 yaşını doldurmamışlar veya engelliler için muvafakat belgesi: Muvafakat, anne-baba evli ise her ikisinden de alınmalıdır. Başvuru sırasında İl Nüfus Müdürlüğünde ebeveynlerin ikisi de hazır bulunuyorsa muvafakatname başvuru sırasında alınır. Ebeveynlerden biri başvuruya gelmemişse, gelemeyen ebeveyn noter aracılığı ile muvafakatname düzenler. Her iki ebeveyn de başvuruda hazır bulunmuyorsa yine noterden muvafakatname düzenletmeleri, ayrıca çocuklarına başvuru esnasında refakat edecek kişiye de vekaletname vermeleri gerekir. Anne-baba boşanmış ise çocuğun velayeti kimde ise, velayetin kendisinde olduğuna dair mahkeme kararı ile birlikte velayet sahibinin muvafakatnamesi aranır. Anne ya da babadan biri yabancı uyrukluysa muvafakatname noterden düzenlenmelidir.
 5. Varsa eski pasaportlar
 6. Öğrenci belgesi: Şayet öğrenim gören bir çocuk var ise öğrenim görülen kurumdan ıslak imzalı ya da e-devlet üzerinden e-imzalı olarak alınmalıdır.
 7. Sağlık kurulu raporu: Bu rapor, başvuru sahibinin bakıma muhtaç veya engelli çocuğu için başvuru yapılıyorsa istenmektedir.Raporda ‘sürekli bakıma muhtaç’ veya ağır engelli ibaresi bulunmalıdır.
 8. Yeşil Pasaport talep formu: İlgili forma istanbulnvi.gov.tr/pasaport-ve-surucu-belgesi adresinden ulaşabilirsiniz. Bu form, başvuru sahibi hala çalışıyorsa yetkili kişiye, emekliyse emekli olduğu kuruma onaylatılmalıdır.
 9. Emeklilik vb. sebeplerle görevinden ayrılanlar için emekli olduğu tarihteki kadro derecesini gösterir belge.

Randevu günü yapılacaklar

Randevu gün ve saatinizde bizzat hazır bulunarak parmak izi verilmesi (daha önceden vermediyseniz) ve evrakların teslim edilmesinden sonra işleminiz tamamlanıyor. Şayet eş ve çocuklarınız da başvuruyorsa onların da bizzat nüfus müdürlüğünde olmaları da şart.

Pasaportumu Nasıl Teslim Alacağım?

Size mükemmel bir haberimiz var! Pasaportunuzu gidip almanıza gerek kalmadan 7-10 iş günü içinde PTT kargo ile başvuru sırasında sizin belirtmiş ve istemiş olduğunuz adresinize kargolanıyor. Süre gözünüzü korkutmasın. Genelde verilen süre azami süre oluyor. Biz şu ana kadar 5 günü aşanına pek rastlamadık. Ama tabi siz yine de seyahatinize ramak kala bu işi bırakmamaya özen gösterin. 🙂

“Pasaportumu benim yerime başkası teslim alabilir mi?” diye soranlar için de güzel haberlerimiz var: Elbette alabilir. Ama bunun için mutlaka başvurusu sırasında bu bilgilendirmeyi yapmalısınız.

Artık pasaportunuz elinizde. Sıra geldi nereye gideceğinize karar vermeye. Bunun için önünüzde iki seçenek bulunuyor. Ya hemen şu an uçak biletinizi ayarlayıp yarın yola çıkabileceğiniz vize istemeyen ülkeleri tercih edeceksiniz ya da ancak vize ile gidilebilen ülkeleri.

Artık pasaportunuz elinizde. Sıra geldi nereye gideceğinize karar vermeye. Bunun için önünüzde iki seçenek bulunuyor. Ya hemen şu an uçak biletinizi ayarlayıp yarın yola çıkabileceğiniz vize istemeyen ülkeleri tercih edeceksiniz ya da ancak vize ile gidilebilen ülkeleri.

Vizesiz gidilecek bir yer bakıyorsunuz ama bulamadınız mı? Gelin biz size yardımcı olalım ve vizesiz, sadece pasaportunuzu alıp gidebileceğiniz ülkelerin en güncel listesini buraya bırakalım. Artık nereye gideceğinizi seçmesi de sizden 🙂

 

Author

Yorumunuz mu var?!