Ah şu vize konusu! Biliyoruz çok can sıkıcı. Yüksek ücretleri bir yana, toplanması gereken biiiir sürü evrak ve harcanması gereken eforu da cabası. Söz konusu yurtdışı seyahatleri olunca hepimizin ortak hayali serbestçe vizesiz seyahat edebilmek bunu da biliyoruz. Ancak bu dileğimiz gerçekleşene kadar mecburen almak zorunda olacağımız vizelerin en başında gelen ve size Avrupa’nın kapısını açacak olan Schengen Vizesinden biraz bahsetmek istiyoruz. Nedir bu meret nasıl alınır buyrun yazımıza.

Schengen Vizesi nedir, hangi ülkeler kabul eder?

Schengen vizesi, Avrupa Birliğine üye olan veya üye olmayıp da Schengen bölgesi ortak üyesi olan ülkelerde serbestçe dolaşmaya izin veren bir vize türüdür. Bu vizeye sahip olduğunuzda vizenizin geçerli olduğu süre boyunca bu ülkeler arasında kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Peki hangi ülkelere Schengen vizesiyle seyahat edebilirsiniz bir de bunlara bakalım.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Bulgaristan
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Güney Kıbrıs
 • Hırvatistan
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • İzlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Lihtenştayn
 • Macaristan
 • Malta
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan

Bu ülkeler dışında Avrupa Birliğine üye olup da Schengen vizesine tabi olmayan bazı ülkeler de mevcut. Bu ülkeler kendi vize sistemlerine sahip. Örneğin; İngiltere, İskoçya, İrlanda vb.

Schengen Vizesinde Süreler

Burada belirtmemiz gereken en önemli konu ” vizenizin geçerli olduğu süre boyunca” ibaresi. Bildiğiniz gibi Schengen vize süresi başvuran kişiden kişiye değişiyor.  14 gün, 1 ay,3 ay,6 ay,1 yıl ve 5 yıl gibi sürelerde verilebiliyor. Ancak süre ne olursa olsun Schengen ülkelerinde 180 gün(yani 6 ay) içerisinde en fazla 90 gün kalma hakkınız bulunuyor.

Bu arada bir  önemli hatırlatmamız var ki o da 90 günlük bu sürenin Schengen Bölgesindeki tüm ülkeler için geçerli olması. Yani örneğin Almanyada 90 gün kalıp, İtalyada bir 90 gün daha kalamıyorsunuz. Tüm Schengen bölgesinde yer alan ülkelerdeki kalış sürenizin toplamı 90 günü aşamaz.

Schengen Vize Türleri

Schengen vizesinin üç çeşidi bulunuyor;

 • Tek giriş vizesi: Schengen ülkesine sadece 1 kez girme hakkı verir. Giriş yaptığınız ülkeden çıktığınız an vizeniz olsa bile tekrar girme hakkına sahip olmazsınız. Bu nedenle bu en istemediğimiz Schengen vizesi türüdür. 🙂 Örneğin tatilinizi bitirdiniz ve yurda dönüş yaptınız, vize sürenizin bitmesine vakit olsa bile tekrar herhangi bir Schengen ülkesine giriş yapamazsınız. Ancak yurda dönmeden vize süreniz boyunca istediğiniz kadar Schengen bölgesindeki ülkelerde gezebilirsiniz.
 • Çift giriş vizesi: Schengen ülkesine sadece 2 kez girme hakkı verir. Yani vize süreniz boyunca 2 kere giriş-çıkış yapma hakkına sahipsiniz. 3. kere girişiniz, vizeniz olsa dahi mümkün olmamaktadır.
 • Çoklu giriş vizesi: Bu vize ise hepimizin en çok istediği vize türüdür şüphesiz. Çünkü vize süreniz boyunca Schengen ülkelerine sınırsız giriş-çıkış hakkınız vardır.

Schengen Vizemi Hangi Ülkeden Almalıyım?

Avrupa Birliği Schengen anlaşması, eğer tek bir ülkeye seyahat edecekseniz vizenizin seyahat edeceğiniz ülke üzerinden alınmış olması gerektiğini söyler. (Örneğin Fransa seyahatiniz var ise vize başvurusunu Fransa üzerinde yapmalısınız.) Böyle yapmazsanız gititğiniz ülkedeki memurun sizi geri çevirme riski var ne yazık ki. Eğer ki rotanızda iki veya daha fazla ülke var ise bu durumda seyahatiniz esnasında en çok hangi ülkede konaklayacaksanız o ülke üzerinden başvurmalısınız. (Örneğin, Paris’e uçup iki gün kalıp sonra Belçika’ya geçip dört gün de orada kalacaksanız vizenize Belçika üzerinden başvurmanız gerekir.) İster  tek ülke ister birden fazla ülkeye seyahat edin, seyahatiniz bittikten sonra -şayet çoklu giriş hakkınız varsa- vize süreniz içerisinde vizenizi hangi ülkeden aldığınızdan bağımsız olarak istediğiniz yere rahatça seyahat edebilirsiniz.

Tabi bu kitapta yazılan arzu edilen durum olsa da eğer vizenizi bir danışmanlık şirketi aracılığı ile alıyorsanız ‘Fransa çok hızlı veriyor şu sıra oradan alalım, Macaristan kesin 6 ay veriyor oraya başvuralım’ vb. diyaloglar ve önerilerle karşılaşabilirsiniz. Gerçekten de Fransa’dan vize aldıysanız ilk girişinizi örneğin İsviçre’ye rahatlıkla yapabilirsiniz; ya da İtalya’dan almış olduğunuz vize ile Fransa’ya sorunsuzca girebilirsiniz. Bizim şimdiye kadar başımıza aksi bir durum gelmedi. Ancak Avusturya, Danimarka ve Almanya gibi bazı ülkelerin bu konuda hassas olduğunu veye pasaport memurunun ters bir anına denk gelirseniz sizi yasal olarak içeri almak zorunda olmadığını da belirtmek isteriz. Bu sebeple hiç heyecana gerek olmadan nereye gidecekseniz veya ilk olarak hangi ülkeye girecekseniz o ülkeden vizenizi alın ve stres yaşamayın. 🙂

Schengen Vizesi Süreleri

 Schengen vizesinin süresi kişiden kişiye değişkenlik gösteriyor. Tam seyahat süreniz kadar verilebildiği gibi (ki bu en sinir bozucu olanı) 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1-5 yıl arası süreler için de verilebiliyor. Bu durum tamamen sizin geçmişinize, mevcut durumunuza ve en çok da vizenizi onaylayan kişinin o günkü ruh haline bağlı. 🙂 İşin bir matematiği varmış gibi gözükse de tecrübelerimiz aslında durumun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Örnek vermek gerekirse daha önce hiç yurt dışına çıkmamış ve ailesiyle yaşayan bir arkadaşımızla planladığımız Milano seyahati için İtalya’dan ona verilen vize 3 ay iken; evli, pasaportunda pek çok Shengen vizesi, Amerika ve İngiltere vizesi olan Tuğçe’ye 14 gün verilmişti. Hatta bu yüzden epey bir alay konusu olmuştu arkadaş ortamında. Genel olarak evraklarınız tam, beyanlarınız doğru ise belki verilecek vize süresi kısa olabilir ancak ret yeme olasılığınız çok düşük. Tabi bazı durumlarda anlam veremediğimiz ret durumları da olmuyor değil. O kadar da şanssız olmayacağınızı ümit ediyoruz. 🙂

Vize geçerlilik süreleri dışında bir de vize kalış süresi diye bir terim var. Verilen her Schengen vizesinde, girişinizde en fazla kaç gün ülkede kalabileceğiniz de yazıyor. Buna göre örneğin size 01.01.2019 – 31.03.2019 tarihlerini kapsayan, 90 gün vize kalış süreli ve çoklu giriş vizesi verilmişse; bu demektir ki 01.01.2019 tarihinden 31.03.2019 tarihine kadar istediğiniz kadar Schengen bölgesinde serbest dolaşım hakkına sahipsiniz ancak 3 aylık bu süre boyunca toplamda en fazla 90 gün kalabilirsiniz.

Schengen Vize Ücretleri

Standart turistik seyahatleriniz için olan vize (yani Kısa Süreli Schengen vizesi – 90 günden az) ücretleri ülkeden ülkeye değişkenlik göstermektedir. Genel olarak vize ücreti 60 EUR olarak belirlenmiştir. Pek çok ülke 60 EUR’a sadık kalsa da daha farklı tutarlar isteyen ülkeler de bulunuyor. Ayrıca 12 yaş altı çocuklar ise vize ücretinden muaf oluyorlar.

Burada ‘Kısa Süreli Schengen vizesi – 90 günden az’ olarak yazdığımız vize türündeki 90 günden az kısmı sizi yanıltmasın. Bu 90 günlük süre size verilen vize süresi değil Schengen bölgesindeki ülkelerde tek seferde aralıksız geçirebileceğiniz süreyi ifade ediyor.

Belirtmiş olduğumuz bu tutar konsoloslukların talep etmiş oldukları sabit bedel ve nakit olarak ister Euro isterseniz de TL olarak ödeyebiliyorsunuz. Bunun dışında başvurunuzu kendiniz yapmayı tercih etmeyip bir aracı kuruluş ile süreci ilerletiyorsanız konsolosluk bedeline bir de onların hizmet bedeli ekleniyor ki bu da her kurumun kendi belirlediği bir şey olduğundan değişkenlik gösteriyor.

Schengen Vize Başvurusu

Schengen için vize başvuru yerleri ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bazı ülkeler için başvuru direk konsolosluğa yapılırken bazı ülkeler için VFS Global, IDATA, TLS Contact, Orange gibi konsolosluk adına vize işlemlerini yürüten aracı kurumlar üzerinden yapılmaktadır.

Vize Başvurusunu Kim Yapmalı?

Bir diğer nokta vize başvurusunu siz mi yapacaksınız yoksa aracı firmalarla mı çalışacaksınız? Bize soracak olursanız aracı bir firmaya hiç ihtiyacınız yok. Firmaların yaptıkları tek şey başvuru formunu sizin yerinize doldurup randevu almak, vize çıktığında ise adınıza pasaportunuzu teslim almak. Sanki her şeyi yapıyorlarmış gibi gözükse de aslında durum pek de öyle değil. Özellikle ilk kez Schengen vizesine başvuruyorsanız her halükarda sizin bizzat gelip bir kereye mahsus olmak üzere parmak izi vermeniz gerek. Zaten aracı firma randevu gün ve saatini size sorarak alıyor ve aslında sizin belirlediğiniz zamanda geliyor ve sıra bekliyorsunuz. (Firma ile sizin için uygun zamanları kararlaştırmak için yapacağınız telefon görüşmesine ayırdığınız dakikalarda kendiniz çoktan başvurunuzu ayarlamış olabilirsiniz.)

Sıra size geldiğinde hem parmak izinizi hem de evraklarınızı teslim ediyorsunuz. Dolayısıyla o gün firmanın sizin için yapacağı bir şey kalmıyor. Sonrasında başvuru takibini zaten online olarak ya da konsolosluğu arayarak yapabiliyorsunuz. Bunun da sizin için vakit kaybı olacağını düşünmüyoruz. Vize başvurunuz sonuçlandığında ise gidip almak yerine size kargolanmasını seçerseniz zaten sizin için ek bir yük doğmamış olacak. Yani bu aşamada da aracı firmayı eleyebiliriz. Sürecin geneline baktığımızda aracı firmanın sadece vize başvuru formunu doldurmak kısmında yardımcı olacağını söyleyebiliriz. Formu incelerseniz göreceksiniz ki zorlayıcı hiçbir durum yok. Rahatlıkla kendiniz doldurabilirsiniz. Üstüne üstlük dilerseniz Türkçe de doldurabilirsiniz. Aracı kurumu ortadan kaldırarak, ödeyeceğiniz vize ücretine ek olarak sizden alınacak olan aracı kurum işlem ücretinden de kurtulmuş olursunuz ki bu tutarlar inanın düşük değil.

Schengen Başvuru Süreci

Randevu Alma

Başvurunuzu seyahatinizden en az 6 hafta öncesinden yapmanız genel olarak tavsiye ediliyor. Aslında bizim de tavsiyemiz bu yönde olacak. Çünkü olası bir ret durumu, resmi tatiller ya da konsolosluk yoğunluğu gibi sebeplerle başvurunuzun sonuçlanması gecikirse size aksiyon almak için süre kalacaktır. Başvurunuz için her şeyden önce randevu almalısınız. Gideceğiniz ülke konsolosluğu hangi aracı kurum ile çalışıyorsa oradan online olarak veya telefonla randevu alabilirsiniz.

Schengen Başvuru Formunu Doldurmak

Her şeyden önce Schengen vize başvuru formunu tercihinize göre ister İngilizce ister Türkçe (Mümkünse İngilizce olarak doldurmanız avantajınıza tabi),‘el yazınızla’ ve ‘hiçbir yeri atlamadan eksiksiz olarak ve doğru bilgilerle’ doldurmalısınız. Forma ekleyeceğiniz fotoğraf pasaport formatında, arka plan aydınlık ve tüm yüzünüzü gösterir bir şekilde olmalıdır. Schengen vizesi başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Gerekli Evrakları Toplamak

Vize başvurunuz için gerekli evrakları toparlamalısınız. Bu evraklar aslında ikiye ayrılıyor diyebiliriz. İlki istisnasız herkesin toplamak zorunda olduğu genel evraklar; diğeri ise başvuran kişinin durumuna uygun toplaması gereken ek evraklar. Örneğin başvuran kişi emekli ise ek evrak listesi başka iken özel sektör çalışanı ise başka oluyor.

Her ülke vize başvurusunda farklı belgeler talep edebilir. Bu sebeple burada ek belgeleri alt alta sıralamak çokta doğru olmayacaktır. Sizi yanlış yönlendirmemek adına yazımızda bu kısma yer vermiyoruz. Ancak hangi ülkeden başvuracaksanız o ülkenin konsolosluğunun web sitesine girdiğinizde sizi mutlaka bu evraklarla ilgili yönlendirecektir. Toplamanız gereken genel evraklar ise şu şekilde (Aşağıdaki 6 maddede yer alan bu belgeleri vize başvurusu yapan herkes temin etmelidir.)

 1. Schengen vizesi başvuru formu
 2. Pasaport (Seyahat tarihinizden önce en az 3 ay geçerliliği olmalı ve en az 2 sayfası boş olmalıdır.) Şayet eski pasaportunuz varsa onu da eklemeniz faydalı olacaktır.
 3. Gidiş ve dönüş uçak biletleriniz veya bilet rezervasyonlarınız.
 4. Giriş ve çıkış tarihi belli otel rezervasyonlarınız.
 5. Konaklama süreniz boyunca masraflarınızı karşılayabileceğinizi gösteren, son 3 aylık hareketleri gösteren banka hesap dökümü: Bu dökümü aldığınız gün hesabınızda bir miktar bakiyenizin olması artı bir puan. Hatta aynı gün bile belli bir miktar para transferi yapıp, dökümü aldıktan sonra hesaptan çıkabilirsiniz.
 6. Seyahat sigortası poliçesi: Seyahat sigortası en az 30.000 EUR limitli ve sınırsız kapsamlı olmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Her şeyden önce poliçeniz mutlaka seyahat sürenizi kapsamalı, poliçenizin başlangıç tarihi seyahatinizden 2-3 gün öncesi olmalı. (Bazen tam seyahat gününde başlayan sigortalar için sorun çıkartabiliyorlar.) Son olarak poliçe aslı mutlaka elinizde olmalı. (Çünkü vize başvuru evrakı olarak poliçe aslını veriyorsunuz. Islak imzalı olmayan poliçeleri kabul etmeyebiliyorlar.) Ufak bir not; biz senelerdir Mapfre Sigorta’dan poliçemizi yaptırıyoruz ve son derece memnunuz.

Bu sigorta aslında gerekli bir vize evrakı olmaktan öte bizler için çok önemli ve gerekli. Umarız hiç gelmez ama olur da başınıza yurt dışında bir şey gelirse her türlü sağlık gideriniz, Türkiye’ye transferiniz vb. bu sigorta sayesinde ücretsiz karşılanıyor. Bu sigortayı, sigorta şirketlerinin web sitelerinden online olarak, sigorta acentelerine giderek veya sigorta şirketlerinin çağrı merkezleri aracılığı ile yaptırabilirsiniz. Hem çok kolay, hem uygun fiyatlı (Fiyatı kalacağınız gün sayısına göre değişiyor; yaklaşık 40-60 TL arası) hem çok kısa sürede yapabileceğiniz bir işlem.

Randevu Günü

Gerekli genel ve özel evraklarınızı topladıktan sonra evraklarınız ile pasaportunuzu teslim etmek ve resmi olarak başvurunuzu yapmak için önceden almış olduğunuz randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde hazır bulunuyorsunuz. Vize ücretini orada ödeyip dekontunu evrak dosyanıza ekliyorsunuz. Şayet daha önce parmak izi vermediyseniz parmak izinizi vererek evraklarınızı teslim ediyorsunuz ve sonrasında da vizenizi dört gözle beklemeye başlıyorsunuz.

Başvuru Sonucu

Başvurunuzun takibini ister telefonla isterseniz de online olarak yapabiliyorsunuz. Süreciniz sonlandığında pasaportunuzu başvuru merkezlerine giderek alabilir veya kargo ile size gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Aslında çok karmaşık gözüken bu süreç evrak toparlaması kısmı hariç oldukça kolay. Şayet Schengen vizesi veya süreci ile ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Upuzuuun vize süreleriniz olması dileğiyle!

 

Author

Yorumunuz mu var?!