Gri Pasaport (Hizmet Damgalı Pasaportlar)

Yeşil veya siyah pasaport verilmesi mümkün olmayan kişiler, devlet (yani resmi bir kurum) tarafından görev için yurt dışına gönderildiklerinde veya yurt dışında bir göreve alındıklarında kendilerine gri pasaport verilmektedir. En az 6 ay, yüksek oranda da 5 yıl için verilir ve görev süresi sonunda iade edilmesi gerekir.

Gri Pasaport sahipleri, bu pasaportu şahsi seyahatleri için kullanamazlar, sadece görev dolayısı ile verilen bir pasaport türüdür. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi görev süresi sonunda iade edilmesi gerektiğinden zaten şahsi amaçlarla kullanılamıyor olması gerekir. Ancak bu iade işlemi pek efektif yürümüyor 🙂 Yani anlayacağınız pasaportun şahsi kullanımı oldukça yaygın. Tabi bu durum bir şekilde tespit edilirse yaptırımı olduğunu da belirtelim.

Kimler Gri Pasaport Alabilir?

Yurt dışında devlet tarafından görevlendiren ya da bir görev için yurt dışına gönderilen kişilere verilen bu pasaport, pasaport sahibinin eş ve çocuklarına bir takım haklar tanımakta. Buna göre,

 • Eşi ( Pasaport iade edilene kadar herhangi bir kurala bağlı olmaksızın)
 • 18 yaşını doldurmamış ve pasaport sahibinin yanında yaşayan çocuklar 25 yaşını dolduruncaya kadar
 • 18 yaşını doldurmuş ancak bekar, henüz çalışmayan, öğrenimi devam eden ve pasaport sahibinin yanında yaşayan çocuklar 25 yaşını dolduruncaya kadar
 • Bedensel, zihinsel veya ruhsal engelleri sebebiyle sürekli bakıma muhtaç çocuğu/çocukları varsa herhangi bir yaş sınırlaması bulunmaksızın gri pasaport sahibi olabilirler.

Gri Pasaport Alım Süreci

Gri pasaportu alma işlem süreci bordo pasaport ile aynı olduğundan genel olarak adımlardan bahsedeceğiz. Detaylı bilgi edinmek isterseniz sizi bordo pasaport alım süreci yazımıza alalım.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinden randevu almak

Pasaport ile ilgili tüm işlemleri nüfus müdürlükleri üzerinden yapacağınızdan randevu almasınız. Randevunuzu kolaylıkla buradan oluşturabilirsiniz.

Pasaport Ücretinin Yatırılması

Yeşil pasaporttan sonra bir güzel haber de gri pasaport için verelim. Bu pasaport türü de harç ücretinden muaftır. Yani sadece 133 TL’lik defter bedelini ödeyerek sahip olabiliyorsunuz. Pasaport ücretini aşağıdaki bankalardan birine ödeyebilirsiniz;

Anlaşmalı Bankalar

Akbank FibaBanka T.C. Ziraat Bankası
Aktifbank Finansbank TurkishBank
Albaraka Türk Katılım Bankası Garanti Bankası Turkland Bank
Alternatif Bank HSBC Bank Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Anadolubank ICBC Turkey Bank A.Ş. Türkiye Finans Katılım Bankası
Arap Türk Bankası ING Bank Türkiye Halk Bankası
BurganBank Kuveyt Türk Katılım Bankası Türkiye İş Bankası
Citibank Odeabank Türkiye Vakıflar Bankası
Denizbank Şekerbank Yapı ve Kredi Bankası

Başvuru Evraklarının Temin Edilmesi

Gri pasaportu bordu pasaporttan ayıran bir diğer özellik de başvuru evraklarına “GriPasaport Talep Formu” nun eklenmiş olmasıdır. Bunun dışında tüm evraklar aynıdır.

 1. Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya Geçici Kimlik Belgesinin aslı: Üzerinde TC Kimlik numarası mutlaka yazmalıdır.
 2. Pasaport defter bedelinin ödendiğine dair dekont: Dekontlar kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
 3. 2 adet biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, fonu beyaz olmalı.
 4. 18 yaşını doldurmamışlar veya kısıtlılar için muvafakat belgesi: Muvafakat, anne-baba evli ise her ikisinden de alınmalıdır. Başvuru sırasında ebeveynlerin ikisi de hazır bulunuyorsa muvafakatname başvuru sırasında alınır. Ebeveynlerden biri başvuruya gelmemişse, gelemeyen ebeveyn noter aracılığı ile muvafakatname düzenler. Her iki ebeveyn de başvuruda hazır bulunmuyorsa yine noterden muvafakatname düzenletmeleri, ayrıca çocuklarına başvuru esnasında refakat edecek kişiye de vekaletname vermeleri gerekir. Anne-baba boşanmış ise çocuğun velayeti kimde ise, velayetin kendisinde olduğuna dair mahkeme kararı ile birlikte velayet sahibinin muvafakatnamesi aranır. Anne ya da babadan biri yabancı uyrukluysa muvafakatname noterden düzenlenmelidir.
 5. Varsa eski pasaportlar
 6. Öğrenci belgesi: Şayet öğrenim gören bir çocuk var ise öğrenim görülen kurumdan ıslak imzalı ya da e-devlet üzerinden e-imzalı olarak alınmalıdır.
 7. Sağlık kurulu raporu: Bu rapor, başvuru sahibinin bakıma muhtaç veya engelli çocuğu için başvuru yapılıyorsa istenmektedir. Raporda ‘sürekli bakıma muhtaç’ veya ağır engelli ibaresi bulunmalıdır.
 8. Hizmet damgalı pasaport talep formu: İlgili forma istanbulnvi.gov.tr/pasaport-ve-surucu-belgesi adresinden ulaşabilirsiniz.
 9. Emeklilik vb. sebeplerle görevinden ayrılanlar için emekli olduğu tarihteki kadro derecesini gösterir belge.

Randevu günü yapılacaklar

Randevu gün ve saatinizde bizzat hazır bulunarak parmak izi verilmesi (daha önceden vermediyseniz) ve evrakların teslim edilmesinden sonra işleminiz tamamlanıyor. Şayet eş ve çocuklarınız da başvuruyorsa onların da bizzat nüfus müdürlüğünde olmaları da şart.

Pasaportumu Nasıl Teslim Alacağım?

Size mükemmel bir haberimiz var! Pasaportunuzu gidip almanıza gerek kalmadan 7-10 iş günü içinde PTT kargo ile başvuru sırasında sizin belirtmiş ve istemiş olduğunuz adresinize kargolanıyor. Süre gözünüzü korkutmasın. Genelde verilen süre azami süre oluyor. Biz şu ana kadar 5 günü aşanına pek rastlamadık. Ama tabi siz yine de seyahatinize ramak kala bu işi bırakmamaya özen gösterin. 🙂

“Pasaportumu benim yerime başkası teslim alabilir mi?” diye soranlar için de güzel haberlerimiz var: Elbette alabilir. Ama bunun için mutlaka başvurusu sırasında bu bilgilendirmeyi yapmalısınız.

Artık pasaportunuz elinizde. Sıra geldi nereye gideceğinize karar vermeye. Bunun için önünüzde iki seçenek bulunuyor. Ya hemen şu an uçak biletinizi ayarlayıp yarın yola çıkabileceğiniz vize istemeyen ülkeleri tercih edeceksiniz ya da ancak vize ile gidilebilen ülkeleri.

Vizesiz gidilecek bir yer bakıyorsunuz ama bulamadınız mı? Gelin biz size yardımcı olalım ve vizesiz, sadece pasaportunuzu alıp gidebileceğiniz ülkelerin en güncel listesine buradan ulaşabilirsiniz. Artık nereye gideceğinizi seçmesi de sizden 🙂

 

Author

Yorumunuz mu var?!