İzlanda bizi şimdiye kadar en fazla etkileyen ülkelerden biri oldu. Hafiften gönülsüz bir şekilde gelen Tuğçe bile, dönerken bir daha acaba ne zaman gelebiliriz diye planlar yapmaya başlamıştı. Gerçekten indiğiniz ilk dakikadan itibaren tarifsiz bir atmosfere adım atıyorsunuz.

Bizim bu doğa harikası ülkeye ilk seyahatimiz Haziran 2017′ deydi. Yılın en uzun günü 21 Haziranı saatler süren bir gün batımıyla gece 23:30 da batan bir güneşle yaşama şansımız olmuştu. Tüm adayı turladığımız bu gezimizde efsane ve dolu dolu bir 11 gün yaşamıştık. Dünyanın en görkemli şelalelerinin altından geçmiş, hava buz gibiyken t

urkuaz renkli doğal termal havuzlarda yüzmüş, yakın zamanda patlamış volkanların kraterlerini görmüş, buzullar arasında gezinti yapmış, bölgeye özgü hayvanları inceleme fırsatımız olmuştu. 1 dakikasından bile sıkılmamış, inanın dönerken “bir daha acaba ne zaman geliriz”in planlarını konuşmaya başlamıştık.

Şimdi ise siz bu yazımızı okurken biz 1.5 yıl aradan sonra iple çektiğimiz o ikinci İzlanda seyahatimize çıkıyor olacağız.  Ama bu sefer İzlanda ‘nın kışını tecrübe edeceğiz. Tüm o muhteşem manzaraları kar altındayken görüp, 19 Şubat’taki tam dolunayda gündüze dönüşen geceyi fotoğraflayıp, buzullar üzerinde yürüyüş yapıp, buzul mağaralarını keşfedip, eğer şanslıysak da kuzey ışıklarını görüp geleceğiz ve size türkçe olarak bulabileceğiniz en detaylı İzlanda rehberini hazırlayacağız.  İzlanda gerçekten zor bir rota, internette bulması zor, sorması zor, öğrenmesi zor. O yüzden eminiz işinize çok yarayacak. Ne zaman m? Şubat sonu döneceğimizi düşündüğümüzde Martın ikinci haftası sizlerle buluşturmayı düşünüyoruz.

O zamana kadar siz de aşağıdaki, bir önceki seyahatimize ait bir kaç kareyi inceleyebilirsiniz. Hepsini koymuyoruz ki sürprizi kaçmasın 🙂 Ya da Instagramdan takip ederek oradayken neler yaptığımızı canlı olarak görebilirsiniz.

Görüşmek üzere.

 

Iceland blue lagoon
Yer altından gelen turkuaz rengi suların buluştuğu mükemmel nokta; Blue Lagoon.  Hava kaç derece olursa olsun burada tüm İzlanda seyahatinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.
Godafoss waterfall iceland
Tanrıların şelalesi olarak anılan Godafoss, adına yaraşır görkemli bir manzara sunuyor. ND filtreler sayesinde güneşi karşınıza alsanız bile harika kareler çıkartabiliyorsunuz. Tabi yeterince sabırlıysanız.
Herhangi bir şelalenin yakınına gitmek istiyorsanız mutlaka tüm vücudunuzu kapatan yağmurluklarınız olmalı. Onlarca metreden dökülen suyun şiddeti çok uzaktan bile sizi sırılsıklam yapmaya yetiyor.
Kirkjufell mountain Kirkjufellsfoss waterfall iceland
Ve işte 1 tam günümüzü harcadığımız o yer. Kirkjufell dağı ve onu mükemmel bir şekilde tamamlayan Kirkjufellsfoss şelalesi. 20 dakikadan uzun süre pozlamalar sırasında her ters rüzgarda objektifin ıslanması, tripodun sallanması, dur bulut geldi, güneş gitti vs derken onlarca kez tekrar tekrar başlamamız nedeniyle 2-3 kare için tüm günümüzü burada harcamıştık. Ama sizce de değmez mi?

Author

Yorumunuz mu var?!