Daha önce hiç yurt dışı seyahate çıkmadıysanız ve beklenen gün gelip çattıysa, ihtiyacınız olan ilk şey bir pasaport. Hangi pasaportu alacaksınız, neler yapmanız gerekiyor,  gelin birlikte tüm soruları cevaplayalım. Hiç gözünüz korkmasın, doğru ve net bilgilere sahipseniz pasaport almak gerçekten çok kolay. Ron’s Planet sizin için bunu çoktan hazırladı bile. Aşağıda en sık kullanılan pasaport olan bordo pasaport alımı için başınıza gelecek her şeyi özetledik.

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) Nedir, Kimlere Verilir?

Bordro Pasaport, devletin belirli makamlarında çalışanlarının dışında kalan; yeşil, siyah ve gri pasaport alma hakkına sahip olmak için gereken şartları sağlamayan herkese verilen pasaport türüdür. Aslında en basit anlatımla sade vatandaşa verilen pasaport türüne bordo pasaport diyoruz. Türkiye’de kullanılan pasaportların büyük çoğunluğu da bordo pasaporttur.

Bir de öğrenciler ve 18 yaşın altındaki kişilerin durumu var tabi.

Öğrenciler, 25 yaşın altındalarsa son 60 gün içerisinde öğrenim gördükleri kurumlardan ıslak imzalı veya e-devlet üzerinden alınmış e-imzalı öğrenci belgesi getirerek (yani öğrenci olduklarını kanıtlayarak) ‘Öğrenci Pasaportu’ alabilirler. Öğrenci pasaportu aslında harç ücretinden muaf olan bordo pasaport demek oluyor. Yani resmi adı ‘Harçsız Bordo Pasaport’. Öğrenci pasaportu, kişi öğrenimine devam ettiği süre boyunca veya 25 yaşını dolduruncaya kadar geçerli olacak şekilde veriliyor.

18 yaşın altındakiler de son 60 gün içerisinde öğrenim gördükleri kurumlardan ıslak imzalı veya e-devlet üzerinden alınmış e-imzalı öğrenci belgesi getirerek Öğrenci Pasaportundan faydalanabiliyorlar. Yalnız 18 yaşını doldurmamış kişilere, görüntüsel olarak değişebilecekleri için pasaport resminin güncelliğini yitirmemesi adına uzun süreli pasaport verilmiyor, en fazla 5 yıllık pasaport alabiliyorsunuz.

Adım Adım Bordo Pasaport Alım Süreci

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinden randevu almak

Başvurunuz İl Nüfus Müdürlüğü üzerinden yapılacağı için her şeyden önce randevu almalısınız. Tabi randevusuz da gidebilirsiniz ancak bu durumda epey bir bekleme sürenizin olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çünkü hemen herkes randevu ile gidiyor ve sizi ancak arada yer açılırsa kabul ediyorlar. Randevunuzu kolaylıkla buradan oluşturabilirsiniz.

Randevunuzu dilediğiniz İl Nüfus Müdürlüğünden oluşturabilirsiniz. Genellikle merkezi yerlerde bulunan müdürlükler yoğunluk sebebiyle ileri bir tarihe verebiliyorken nispeten daha az tercih edilen müdürlüğe giderseniz ertesi güne bile randevu bulmanız mümkün.

Pasaport Ücretinin Yatırılması

Randevunuzu aldıysanız şimdi kaç yıllık pasaport almanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Yeşil ve Gri Pasaport en fazla 5 yıllık süre için verilirken Bordo Pasaport 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 3 yıl ve 4-10 yıllık olmak üzere toplamda beş seçimlik süre için veriliyor. Seçtiğiniz süreye göre de ödemeniz gereken harç bedeli değişiyor. Defter bedeli ise süreden bağımsız olarak hepsi için aynı.

Aslına bakarsanız kısa süreli pasaport alımını seçtiğinizde süre bitiminde aynı ücretleri tekrar ödeyeceğinizi düşünürsek uzun süreli pasaport almanız hem en ekonomik hem de en mantıklı seçenek oluyor; bu sebeple 4-10 seçeneğini her açıdan tavsiye ediyoruz. Ayrıca 6 aylık pasaportlara pek çok ülkenin vize vermeye yanaşmadığını da hatırlatalım. Ek olarak vize ile seyahat ettiğiniz ülkeler, ülke girişlerinizde pasaport bitim tarihinize en az 6 ay kalması şartı arıyor. Vizesiz seyahat ettiğiniz ülkeler içinse bu süre 3 ay. Bu sebeple sürekli pasaport yenilemektense bir kere ve uzun süreli almak en ideal seçenek. Her ülkenin bordo pasaport için belirlemiş olduğu pasaport geçerlilik süreleriyle ilgili detaylı bilgilere mfa.gov.tr/umuma-mahsus.tr.mfa adresinden ulaşabilirsiniz.

Eveet pasaportumuzun süresine karar verdiğimize göre sıra geldi ödemeye 🙂 2019 yılı için sürelerine göre belirlenen harç ve defter bedeli olmak üzere toplamda ödemeniz gereken tutarlar aşağıdaki gibi:

SÜRE HARÇ BEDELİ PASAPORT DEFTER BEDELİ TOPLAM
6 AY 170 TL 133 TL 303 TL
1 YIL     248,26 TL 133 TL     381,26 TL
2 YIL 405 TL 133 TL 538 TL
3 YIL 575 TL 133 TL 708 TL
4-10 811 TL 133 TL 944 TL

 

Bordo pasaport alacaklar hem defter bedeli hem de harç bedelini yani toplam tutarı öderlerken; yeşil, gri ve öğrenci pasaportu alacaklar sadece defter bedelini öderler. Siyah pasaportlar ise hem defter bedeli hem de harç bedelinden muaftırlar. 

Pasaport ücretlerini Maliye Bakanlığının anlaşmalı olduğu bankalara (aşağıda listesini bulabilirsiniz) veya online olarak bu web sitesi üzerinden yatırabilirsiniz. Banka üzerinden yatırdığınızda dekontların üzerinde mutlaka ‘ıslak imza’ olmasına ve ‘tahsil edilmiştir kaşesi’’ nin bulunmasına dikkat edin. Tabi ki dekontu yanımıza almayı unutmuyoruz 🙂

Anlaşmalı Bankalar
Akbank FibaBanka T.C. Ziraat Bankası
Aktifbank Finansbank TurkishBank
Albaraka Türk Katılım Bankası Garanti Bankası Turkland Bank
Alternatif Bank HSBC Bank Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Anadolubank ICBC Turkey Bank A.Ş. Türkiye Finans Katılım Bankası
Arap Türk Bankası ING Bank Türkiye Halk Bankası
BurganBank Kuveyt Türk Katılım Bankası Türkiye İş Bankası
Citibank Odeabank Türkiye Vakıflar Bankası
Denizbank Şekerbank Yapı ve Kredi Bankası

Başvuru Evraklarının Temin Edilmesi

Parayı da yatırdığımıza göre artık randevu gününüze hazırlanabilirsiniz. Bu aşamada randevunuza gitmeden önce, alacağınız pasaport türüne göre gereken evrakları toplamalısınız. “Peki evraklar ne?” dediğinizi duyduk bile ve aşağıya en çok kullanılan bordo pasaport için gereken evrak listesini hazırladık. Bunun dışında yeşil pasaport için evrak listesine buradan ve gri pasaport için olan evrak listesine de buradan ulaşabilirsiniz.

Bordo Pasaport İçin Gerekli Evrak Listesi
  1. Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı veya geçici kimlik belgesinin aslı: Üzerinde TC Kimlik numarası mutlaka yazmalıdır.
  2. Pasaport harç ve defter bedelinin ödendiğine dair dekont: Dekontlar kaşeli ve ıslak imzalı olmalıdır.
  3. 2 adet biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, fonu beyaz olmalı: Biyometrik fotoğrafın ne olduğunu bilmenize hiç gerek yok. Herhangi bir fotoğrafçıya gidip pasaport için biyometrik fotoğraf çektireceğinizi söylediğinizde onlar formatını zaten biliyor oluyorlar. Çok sorulan sorulardan biri de “vesikalık olmaz mı?” Ne yazık ki olmaz sevgili okur, illa ki biyometrik olmalı. 🙂
  4. 18 yaşını doldurmamışlar veya engelliler için muvafakat belgesi: Muvafakat, anne-baba evli ise her ikisinden de alınmalıdır. Başvuru sırasında İl Nüfus Müdürlüğünde ebeveynlerin ikisi de hazır bulunuyorsa muvafakatname başvuru sırasında alınır. Ebeveynlerden biri başvuruya gelmemişse, gelemeyen ebeveyn noter aracılığı ile muvafakatname düzenler. Her iki ebeveyn de başvuruda hazır bulunmuyorsa yine noterden muvafakatname düzenletmeleri, ayrıca çocuklarına başvuru esnasında refakat edecek kişiye de vekaletname vermeleri gerekir. Anne-baba boşanmış ise çocuğun velayeti kimde ise, velayetin kendisinde olduğuna dair mahkeme kararı ile birlikte velayet sahibinin muvafakatnamesi aranır. Anne ya da babadan biri yabancı uyrukluysa muvafakatname noterden düzenlenmelidir.
  5. Varsa eski pasaportlar

Randevu günü yapılacaklar

Tüm gerekli evrakları toparladıktan sonra almış olduğunuz gün ve saatte Nüfus Müdürlüğünde bizzat hazır bulunmalısınız. Her ne şartta ve yakınlıkta olursanız olun başvuru işlemini sizden başka birisinin yapması mümkün değil. Örneğin çocuğunuz için pasaport çıkartıyor olsanız bile sizinle beraber orada bulunmalı.

Daha önceden alınmadıysa bir kereye mahsus olmak üzere elektronik parmak iziniz alınıyor. Daha önce parmak iziniz alındıysa bu işleme gerek kalmıyor. Sonrasında evraklarınızı teslim ettikten sonra işleminiz tamamlanmış oluyor. İşte bu kadar basit; artık derin bir ‘oh!’ çekebilirsiniz.

Pasaportumu Nasıl Teslim Alacağım?

Size mükemmel bir haberimiz var! Pasaportunuzu gidip almanıza gerek kalmadan 7-10 iş günü içinde PTT kargo ile başvuru sırasında sizin belirtmiş ve istemiş olduğunuz adresinize kargolanıyor. Süre gözünüzü korkutmasın. Genelde verilen süre azami süre oluyor. Biz şu ana kadar 5 günü aşanına pek rastlamadık. Ama tabi siz yine de seyahatinize ramak kala bu işi bırakmamaya özen gösterin. 🙂

“Pasaportumu benim yerime başkası teslim alabilir mi?” diye soranlar için de güzel haberlerimiz var: Elbette alabilir. Ama bunun için mutlaka başvurusu sırasında bu bilgilendirmeyi yapmalısınız.

Artık pasaportunuz elinizde. Sıra geldi nereye gideceğinize karar vermeye. Bunun için önünüzde iki seçenek bulunuyor. Ya hemen şu an uçak biletinizi ayarlayıp yarın yola çıkabileceğiniz vize istemeyen ülkeleri tercih edeceksiniz ya da ancak vize ile gidilebilen ülkeleri.

Vizesiz gidilecek bir yer bakıyorsunuz ama bulamadınız mı? Gelin biz size yardımcı olalım ve vizesiz, sadece pasaportunuzu alıp gidebileceğiniz ülkelerin en güncel listesine buradan ulaşabilirsiniz. Artık nereye gideceğinizi seçmesi de sizden 🙂

 

Author

Yorumunuz mu var?!