Amerika Vizesi Rehberi

Vizelerin vizesi Amerika vizesini almak sanıldığı kadar zor değil. Bu aşamada Ron’s Planet’in yanınızda olacağının sözünü veriyoruz. 🙂 Aşağıda “Amerika Vizesi Nasıl Alınır?” sorusunun yanıtını detaylarıyla bulacağınızı umuyoruz. Şayet bunun dışında herhangi bir sorunuz olursa bize her zaman bu yazının altına yorum bırakarak veya sosyal medya üzerinden ulaşabilirsiniz.

Adım Adım Amerika Vizesi Formu Doldurmak

Amerika Vizesi için ilk adım; DS-160 yani “ABD Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu”nu doldurmak. Bu formu, ABD Konsolosluğu’nun resmi internet sitesi üzerinden İngilizce olarak ve randevu gününüzden en az 3 gün önce doldurmuş olmalısınız. Şayet bu sürede tamamlamazsanız randevunuzu tekrar almanız gerekmekte; aksi takdirde konsolosluk başvurunuzu ne yazık ki kabul etmiyor.

DS-160 formuna buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca adım adım başvuru formunu nasıl dolduracağınızı da aşağıda detaylarıyla anlatmaya çalıştık.

1.Adım

Forma tıkladığımızda açılan sayfa bu şekilde olmakta.

2.Adım 

Sağ tarafta yazan ‘Select One’ yazısına tıklayıp başvuruyu nereden yaptığınıza göre İstanbul veya Ankara’yı seçiyorsunuz. Bu seçim aslında bir anlamda görüşmeye gideceğiniz konsolosluğu belirlemeniz demek oluyor. Bu iki ilimiz dışında bir seçenek ise ne yazık ki bulunmuyor. Çünkü vize vermeye yetkili ABD Konsoloslukları sadece İstanbul ve Ankara’da. İstanbul ve Ankara dışında ikamet ediyorsanız vize görüşmesi için ya Ankara ya da İstanbul’a gelmelisiniz.

3.Adım

İl seçimini yaptıktan sonra ekranda görmüş olduğunuz güvenlik kodunu yazdıktan sonra ‘Start An Application’ seçeneğine tıklamalısınız.

4.Adım

Açılan sayfada ilk olarak güvenlik sorusunu seçmeniz ve cevabını vermeniz bekleniyor. Ardından da sayfanın altında yer alan ‘Continue’ butonuna tıklamanız gerekiyor.

5.Adım

Bu adımda artık kişisel bilgilerinizi doldurmanız isteniyor. (İsim- soyisim, adres, telefon, pasaport bilgileri, kimlik bilgileri, seyahat ile ilgili bilgiler –örneğin ne amaçla seyahat ettiğiniz, hangi eyalete gideceğiniz, kalacağınız otel adresiniz vb.- sizinle seyahat edenlerin bilgileri, daha önce USA vizesi alıp almadığınız, daha önce Amerika’ya seyahat edip etmediğiniz, daha önceden reddedilen Amerika vizeniz olup olmadığı, anne ve babanıza ait bilgiler, okumuş olduğunuz okullar, dil bilgileriniz, askerlik bilgileri, sağlığınızla ilgili bir takım bilgiler, suç geçmişiniz vb)

6.Adım

Doldurmuş olduğunuz tüm bu detaylı kişisel verilerden sonra sağ altta bulunan ‘Next: Photo’ butonuna tıkladığınızda konsolosluğun istemiş olduğu formatta biyometrik fotoğrafınızı yüklemeniz isteniyor.

7.Adım

Fotoğrafınızı yükleyip yine sağ altta bulunan ‘Next:Review’e tıkladığınızda artık form doldurma işleminiz tamamlanmış oluyor ve doldurmuş olduğunuz tüm bilgiler yüklemiş olduğunuz fotoğrafınızla birlikte karşınıza geliyor. Bu formun ‘önizleme’ halini çok iyi kontrol etmelisiniz. Çünkü bu beyanları bir kere onayladığınızda geri dönüşünüz olmuyor.

Kesinlikle ama kesinlikle doğru beyanlarda bulunmalısınız. Nasılsa anlamazlar diye düşünmeyin. İnanın sizi sizden daha iyi tanıyorlar; göreceksiniz 🙂

8.Adım

Kontrol etmiş olduğunuz formunuzu artık onaylama ve süreci sonlandırma vakti, geçmiş olsun. 🙂 Tüm bilgilerinizin doğru olduğuna emin olduğunuzda ‘Next: Sign and Submit’ butonuna tıklamalısınız. Tıkladığınızda aşağıdaki sayfa açılacak ve size ekranın sağ üst köşesinde ‘Application ID’ adı altında bir ‘Başvuru Numarası’ verilecek. Sayfada da form ile ilgili son bilgiler paylaşılıyor olacak. (Örneğin formu onayladığınızda artık form üzerinde herhangi bir değişiklik yapamayacağınız vb . bilgiler)

9.Adım

Ekrana çıkan son bilgileri okuduktan ve son kalan yerleri de doldurduktan sonra ‘Sign and Submit Application’ butonuna tıklamalısınız. Artık resmi olarak formu doldurmuş ve randevu alma aşamasına geçebiliyor oluyorsunuz. Formu onayladığınızda karşınıza çıkacak sayfa ‘Confirmation Page’ adında ve aşağıdaki şekilde olacak. Bu sayfanın çıktısını vize görüşmenizde mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Vize Randevusu Oluşturmak

DS-160 formunu doldurdunuz. Artık konsolosluk randevusu alma vakti. Randevunuzu bu adresten oluşturabilirsiniz. Ancak “ben uğraşamam keşke Ron bana adım adım gösterse” derseniz seve seve diyerek sizi aşağıya davet ederiz.

1.Adım

Randevu alım sitesine gittiğinizde açılan sayfa aşağıdaki gibi olacak. Siz turist vizesi için Temporary Visas’ın altında yazan ‘Nonimmigrant Visa Application’ kısmına tıklamalısınız. Açılan sayfada Europe kısmında yer alan Turkish seçeneğini seçebilirsiniz.

2.Adım

Karşınıza Türkçe olarak çıkan bu sayfada ‘Başvur’ kısmını seçmelisiniz.

3.Adım

Seçtikten sonra karşınıza çıkacak olan sayfada ‘ABD Göçmen Olmayan Vize Başvurusu (DS-160) formunu doldurdum ve vize başvurusu yapmam gerekiyor.’ satırını tıklamalısınız.

4.Adım

Yukarıda seçtiğiniz satırdan sonra karşınıza kayıt sayfası gelecek. Bu adım aslında hesap oluşturma adımı olarak geçiyor ve bazı kişisel bilgilerinizi girmeniz isteniyor.

Bu noktada önemli olarak belirtebileceğimiz şey size seçimlik olarak sunulan CSRA SMS alma seçeneği. Bu kısmı seçmenizi önemle tavsiye ediyoruz. Çünkü ABD Konsolosluğu güvenlik gerekçesi vb. sebeplerle öngörülemeyen tarihlerde kapanabiliyor. Dolayısı ile kapanan günde randevunuz varsa ve SMS seçeneğini seçmemişseniz gittiğinizde sürprizle karşılaşıyorsunuz. Ancak SMS seçeneğini seçmişseniz cep telefonunuza bilgilendirme geliyor ve boşuna zahmete girmemiş oluyorsunuz. 🙂

Sizden istenen bilgileri girdikten sonra ‘Hesap Oluştur’a tıklamalısınız. Sonrasında vermiş olduğunuz mail adresinize bir doğrulama kodu gelecek ve doğrulama işlemini yaptığınızda artık hesabınız oluşmuş olacak.

5.Adım

Bu adımda mail adresiniz ve belirlemiş olduğunuz şifreniz ile oturum açmalısınız. Oturumunuzu açtığınızda karşınıza gelecek sayfa aşağıdaki gibi olacak. Sizden pasaport numaranız, DS-160 formunu doldurduktan sonra size verilen başvuru numarası gibi bilgiler isteniyor. Sizden istenen tüm bu alanları doldurduktan sonra ‘Başvuru Sahibi Oluştur’a tıklamalısınız. (2.fotoğrafta sağ altta görebilirsiniz)

Burada önemli olan nokta: Girmiş olduğunuz bu bilgiler, DS-160 formunda girmiş olduğunuz bilgilerle birebir aynı olmalı.

 

6.Adım

Bu adımda sizden pasaportunuzun teslim edileceği PTT şubesini seçmeniz istenecek. Yani konsolosluğun pasaportunuzu hangi PTT şubesine göndereceğini seçmiş olacaksınız.

7.Adım

Bu adımda ise vize başvuru ücretini (MRV) ödeme yöntemini seçiyorsunuz. Ödeme için önünüze iki seçenek gelecek: Nakit ödeme ve kredi kartı ödeme. Nakit ödeme için site zaten sizi yönlendiriyor olacak; kredi kartı ile ödemek isterseniz de o an site üzerinden yapabiliyorsunuz. 2019 yılı için turistik vize için yapılması gereken ödeme 160 USD. Ödeme adımını geçmeden ne yazık ki randevu gün ve saati seçmeniz mümkün olmuyor. Yani konsolosluk ödemeyi aldıktan sonra size randevu veriyor.

8.Adım

Ve beklenen aşamaya nihayet geldik; yani randevu tarih ve gününü seçerek onaylamaya. Size uygun ve tabi ki boş olan tarih ve saati belirledikten sonra ‘onayla’ butonuna tıklamalısınız. Siz tıkladığınızda karşınıza son bir doğrulama sayfası gelecek. Bu sayfada aynı zamanda görüşme günü beraberinizde getirmeniz gereken evrak listesi de yer alıyor olacak. Hepsi bu! Artık Amerika Vizesine bir adım daha yakınsınız.

Vize Görüşmesinde Yanınızda Getireceğiniz Evraklar

 • Geçerli bir pasaport (Varsa eski pasaportların işlem görmüş sayfalarının fotokopileri. İşlem görmüş sayfalar, daha önce alınan tüm vizelerin bulunduğu sayfalar ile giriş-çıkış damgalarının bulunduğu sayfalardır.)
 • Elektronik başvuru formu DS-160’ın barkodlu onay sayfasının çıktısı
 • Bir adet fotoğraf

Önemli Not: 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren gözlükle çekilmiş fotoğraflar kabul edilmemektedir.

 • Başvuru sahipleri evli ise evlilik cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanınızın önlü arkalı fotokopisi
 • Konaklama ve uçuş rezervasyonlarınız/biletleriniz
 • Bu belgelere ek olarak aşağıda size uyan durumla ilgili olan belgeleri de yanınızda getirmeniz iyi olacaktır.

Bu ek belgeler zorunlu değil destekleyici belgeler. Görüşmeniz esnasında konsolosluk görevlisinin sizden isteme ihtimaline karşın yanınızda bulunduruyorsunuz. Aslında tahminimize göre Amerika sizin tüm şecerenizi hatta fazlasını sistemlerinden görebildiğinden çok da bu belgelere gerek kalmıyor ama olur da görevli sizden isterse yok demek sizi biraz sıkıntıya sokabilir. Çünkü vizenizi reddetme veya onaylama yetkisi tam da o belgeleri isteyen kişide. 🙂

Başvuru sahibi özel şirket çalışanı ise

 1. Çalışanın işyerinden alacağı antetli kağıda yazılmış, kaşe ve imzalı dilekçe.
 2. İmza Sirküleri
 3. Vergi Levhası
 4. Ticaret Sicil Gazetesi
 5. Son 3 ay içinde alınmış Faaliyet Belgesi
 6. SGK İşe Giriş Bildirgesi
 7. SGK Hizmet Dökümü
 8. Son 3 aya ait kaşe ve imzalı maaş bordroları
 9. Son 3 aya ait banka hesap hareketleri (Bu belge bankadan alınmalıdır, ayrıca banka bu belgeye kaşe-imza yapmalı ve banka imza sirkülerini de size vermelidir.)

Başvuru sahibi kamu çalışanı ise

 1. Çalışanın işyerinden alınacak antetli kağıda yazılmış, kaşe ve imzalı dilekçe.
 2. Son 3 aya ait kaşe ve imzalı maaş bordroları
 3. Son 3 aya ait banka hesap hareketleri (Bu belge bankadan alınmalıdır, ayrıca banka bu belgeye kaşe-imza yapmalı ve banka imza sirkülerini de size vermelidir.)
 4. Çalışılan kurumun kimlik kart ve fotokopileri

Başvuru sahibi emekli ise

 1. Son 3 aya ait banka hesap hareketleri (Bu belge bankadan alınmalıdır, ayrıca banka bu belgeye kaşe-imza yapmalı ve banka imza sirkülerini de size vermelidir.)
 2. Bankadan alınacak, emekli maaşının yattığı hesaba ait hesap dökümü ya da emeklilik cüzdanı.

Başvuru sahibi ev hanımı ise

 1.  Ailede geçimi kim sağlıyorsa ona uygun evrakların toplanması. Örneğin aile geçimini sağlayan özel sektör çalışanı ise onun için gerekli olan belgeler, kamu çalışanı ise onun için gerekli olan belgeler toplanmalıdır.
 2. Evlilik cüzdanı

Başvuru sahibi şirket sahibi veya şirket ortağı ise

 1. Sahibi ya da ortağı olunan şirketten alınacak antetli kağıda yazılmış, kaşe ve imzalı dilekçe.
 2. Son 3 aya ait banka hesap hareketleri (Bu belge bankadan alınmalıdır, ayrıca banka bu belgeye kaşe-imza yapmalı ve banka imza sirkülerini de size vermelidir.)
 3. Faaliyet Belgesi
 4. İmza Sirküleri
 5. Vergi Levhası
 6. Ticaret Sicil Gazetesi
 7. Son 3 ay içinde alınmış Faaliyet Belgesi

Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise

 18 yaşından küçük bireyin geçimini sağlayan aile bireyi kim ise onun durumuna uygun evraklar hazırlanmalıdır. Örneğin küçüğün geçimini sağlayan özel sektör çalışanı ise özel sektör çalışanlarına yönelik evraklar, kamu çalışanı ise kamu çalışanından istenen evraklar hazırlanmalıdır vb.

 1. Şayet birey öğrenci ise okuduğu okuldan alınacak öğrenci belgesi.
 2. Anne ve baba boşanmış ise velayete ilişkin mahkeme kararı.
 3. Küçük tek başına veya yalnız tek bir ebeveynle seyahat edecekse hem anneden hem de babadan veya yasal vasilerinden alınmış muvafakatname.

Randevu Günü – Vize Mülakatı

Ve beklenen gün nihayet gelip çatıyor, Amerika vizeniz için yapmanız gereken her şeyi yaptınız ve geriye tek bir şey kaldı; konsolosluk görüşmesi. Yüksek ihtimal sözlü için tahtaya kaldırıldığımız o can sıkıcı günlerdeki kadar streslisiniz. Ancak inanın stres yapmaya hiç gerek yok. İnternette dolaşan abartılı ve korkutucu yazıları da dikkate almamanızı öneriyoruz. Çünkü ne anlatıldığı kadar korkunç ne de stresli bir durum var ortada. Hadi gelin o gün neler yaşayacaksınız bir bakalım:

Konsolosluğa randevu saatinizden en az 30 dk önce gitmenizi öneriyoruz. (Seçmiş olduğunuz konsolosluğunuzun adres ve telefon bilgilerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.)

KONSOLOSLUK ADRES TELEFON
İstanbul Büyükelçiliği İstinye Mahallesi, Poligon Cd. No:75, 34460 Sarıyer/İstanbul 0212 335 90 00

 

KONSOLOSLUK ADRES TELEFON
Ankara Büyükelçiliği Kavaklıdere Mahallesi, 110 Atatürk Blvd, 06100 Çankaya/Ankara 0312 455 55 55

 

Konsolosluk binasına sadece randevusu olan kişiler girebiliyor. Yani bir yakınınız veya arkadaşınızla geldiyseniz dışarıda beklemesi gerekiyor. İlk olarak girişte güvenlik kontrolü bulunuyor. Bu kontrol sırasında görevliye pasaportunuzu gösteriyorsunuz. Ayrıca konsolosluğa gelirken her türlü elektronik eşyanızı dışarda bırakmanız gerekiyor. Cep telefonu, bilgisayar, tablet, fotoğraf makinası, çakmak, parfüm, su gibi şişelenmiş sıvılar vb. eşyalarınızı içeri sokmanız yasak. Evet baya sıkı bir güvenlik uygulaması var. Bu sebeple yasaklı eşyaları yanınızda getirmeyin ki onları nereye bırakacağınızın derdinden de kaçının.

Güvenlik kontrolünü geçtikten sonra sizi bir sıra bekliyor olacak. Bu aşamada görevli sizden pasaport ve belgelerinizi istiyor. Ufak bir incelemeden sonra size içerideki işlemleriniz için sıra numarası ile pasaport ve evraklarınızı geri veriyor.

Ve ta daaaa! Artık tam anlamıyla içeridesiniz. Stres katsayınız arttı, kalp atışlarınız hızlandı. İçerisini tam bir banka şubesi gibi düşünebilirsiniz. Bölme bölme gişeler bulunuyor ve tüm vize görüşmesi o gişelerin önünde, (ne yazık ki) herkesin duyabileceği şekilde yapılıyor. Zaten görüşmeden çok bu görüşmenin ulu orta yapılacak olması stres yaratıyor. Ama unutmayın, orada bulunan herkesin aklından aynı düşünceler geçiyor. Yani hepiniz eşit şartlardasınız. Dolayısı ile hiç panik olmaya gerek yok. Orası okulumuzdaki kara tahtanın önü değil sonuçta 🙂

Yukarıda bahsettiğimiz gibi aynı banka şubesi gibi içerisi. Sıra numaranızı ekranlardan takip ediyorsunuz. O da ne! Hemen sizin numaranız yandı. Siz görüşmeye gideceğinizi sanıyorsunuz ama onun için birazcık daha sabretmeniz gerekecek. Çünkü yanan numara görüşme için değil parmak izinizin alınması için. (Parmak iziniz burada alındığı gibi Amerika seyahatinizde ülkeye girişinizde tekrar alınıyor. Sebebi çok net aslında, sahte pasaport ile seyahat edilip edilmediğinin kontrolü)

Parmak izinden sonra tekrar numaranızın yanması için bekliyorsunuz. Bu sırada etraftaki diğer görüşmelere ve görüşme sonuçlarına da şahit oluyorsunuz tabi. Zaten o anda nasıl bir görüşmeye gireceğiniz aşağı yukarı kafanızda şekillenmiş oluyor. Tekrar yanan numaranız ile birlikte artık görüşme sırası sizde. Görüşmenin aslında mülakat gibi olmadığını yaşayınca da göreceksiniz. Burada Amerika’nın sizden tek beklediği ülkenize geri döneceğinize emin olmak.

Peki Türkçe mi yoksa İngilizce mi konuşacaksınız? İşte bu tamamen size kalmış. Görevli en başta size zaten bunu soruyor. Elbette çat patta olsa İngilizce konuşuyor olmanız artı puan demek. Bu sebeple şayet şansınız varsa İngilizce konuşmanızı öneriyoruz. Size yöneltilecek sorular ise son derece basit. Seyahat amacınız nedir? Nerede ve ne kadar konaklamayı düşünüyorsunuz? Amerika’da yaşayan bir tanıdığınız/akrabanız var mı? Dönüş tarihiniz nedir? Ne kadar geliriniz var? Ne iş yapıyorsunuz? vb. Görüşmedeki tavrınız detaylı sorulara zemin hazırlıyor. Rahat olup yani aslında olduğunuz gibi soruları cevaplarsanız ne ek belge isteniyor ne de farklı sorular yöneltiliyor. Görüşmeniz toplamda 1-2 dk filan sürüyor. Yani her yerde uzuuun uzun okuduğunuz bu stresli durum sadece 2 dakika için 🙂

Amerika vizesinin en güzel yanı vize sonucunuzu çok yüksek ihtimalle o an öğreniyor olmanız. Görüşmeniz biter bitmez görevli size vizenizi onaylıyorum ya da reddediyorum (ki umarım hiç kimse bununla karşılaşmaz) diyor.

Pasaportumu Nasıl Teslim Alacağım?

Vizenizin onaylanması durumunda; vize süreniz çok büyük bir ihtimal 10 yıl olarak geliyor. Yani Schengen vizesi gibi 1 aylık, 3 aylık ve hatta 14 günlük filan değil. Vizenizi onayladığında size onaylandığına dair bir kağıt veriliyor ve pasaportunuz daha önce seçmiş olduğunuz PTT şubesine 5-7 gün içinde konsolosluk tarafından gönderiliyor. PTT’ye ulaşmasından sonra da en fazla 1 hafta içinde adresinize teslim oluyor. Hepsi bu!

Son Söz: Aslında gözünüzde büyüttüğünüz o rüya vizeyi almak bu kadar kolay. Neticede karşınızdaki bir FBI ajanı değil öyle düşünün 🙂 ABD’ye gidince ülkelerinde gizlice kalmak istemeyeceğinizi de düşünerek sakin olup, doğru yanıtlar verdiğinizde vizeyi alamamanız için hiçbir neden göremiyoruz.

Artık vizenizi de aldığınıza göre sıra nereye gideceğinizi bulmaya. Aşağıdaki yazılarımıza bir göz atmak isteyebilirsiniz.

NEW YORK https://ronsplanet.com/newyork/

LOS ANGELES https://ronsplanet.com/losangeles/

LAS VEGAS https://ronsplanet.com/lasvegas/

SAN FRANCISCO https://ronsplanet.com/sanfrancisco/

YOSEMITE VADİSİ https://ronsplanet.com/yosemitevalley/

 

Author

1 Comment

Yorumunuz mu var?!